Republika Srpska - Televizija

Saturday, June 9, 2012

Holandija - Danska (0:1)

VIDEO
Fudbaleri Danske pobrinuli su se za prvu pravu senzaciju na Evropskom prvenstvu savladavši jednog od favorita za titulu, Holandiju, sa 1:0 golom Kron-Delija u 24. minutu.

Holanđani su počeli utakmicu sa blagom inicijativom, uspevši da posed lopte pretoče u nekoliko polušansi, ali su neprecizni bili Van Persi i Afelaj. U 21. minutu su čak iznervirali svoje navijače besomučnim dodavanjima u poslednjoj liniji odbrane, a tri minuta kasnije usledio je šok.

Kron-Deli je prošetao po levoj stani šesnaesterca između tri igrača “lala“, došao na pet metara od Stekelenburga i poslao mu loptu kroz noge za vođstvo Danske.

Uzaludan apel za penalom
U 90. minutu meča šut Huntelara pogodio je ruku Jakobsena, ali vapaji Holanđana da arbitar Damir Skomina iz Slovenije nije ni pomišljao da pokaže na belu tačku.
Holanđani su potom ubrzali igru, a do prve velike šanse došli su iz greške protivnika - golman Danske Andersen dodao je Robenu loptu na 30 metara od gola, on je prišao do ivice šesnaesterca, fintirao i pogodio stativu. U sledećim napadima Van Persi je dobio pas iza leđa odbrane, izbegao ofsajd zamku, ali je nije primirio, pa je Anderson intervenisao.

Arjen Roben je pokušavao da svoj ustaljeni dribling sa desne strane iskoristi i prebaci loptu na levu nogu, ali svaki šut je išao van okvira gola. Baš kao i mnogi drugi holandski pokušaji.

Drugo poluvreme proteklo je u još agresivnijoj inicijativi, ali kako je vreme odmicalo bez gola, sve je bila veća nervoza “lala“. Nestrpljivi da dođu do zone šuta, ispucavali su se sa distance, a ponovo se obrukao najbolji igrač Premijer lige Robin van Persi. Snajder mu je poslao loptu, Van Persi je izašao sam ispred golmana - a onda čak nije ni uspeo da uputi šut, ne zahvativši "bubamaru" iako je pokušao.

Ekipa koja je dala 37 golova na 10 kvalifikacionih mečeva na startu takmičenja se trudila i trudila, ali nije mogla do prvenca. Probao je selektor Marvajk da napravi potpunu ofanzivu uvođenjem Van der Varta umesto defanzivno orijentisanog De Jonga, no i to je ostalo bez (promene) rezultata. U navalnoj liniji Afelaja je zamenio Huntelar, zatim je umesto Van der Vila ušao i Dirk Kajt, ali sve to nije urodilo plodom - sva tri boda pripala su senzacionalnoj Danskoj, čija odbrana je bila na ogromnim iskušenjima, a sve ih je izdržala bez kiksa.